Na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej na terenie Powiatu Wieruszowskiego, zostały utworzone 2 punkty nieodpłatnej pomocy prawnej.
Jeden punkt prowadzony jest przez Powiat Wieruszowski oraz jeden przez organizację pozarządową.
W punkcie prowadzonym przez Powiat udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna, natomiast w punkcie prowadzonym przez organizację pozarządową udzielana jest nieodpłatna pomoc prawna oraz nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Punkt nieodpłatnej pomocy prawnej prowadzony przez Powiat Wieruszowski posiada dwie lokalizacje:
Nieodpłatnej pomocy prawnej w punkcie prowadzonym przez Powiat Wieruszowski udzielają adwokaci: Anna Gabryś, Magdalena Martowłos-Bieniak oraz radcy prawni: Aleksy Gierus i Augustyn Moga wskazani odpowiednio przez Okręgową Radę Adwokacką w Poznaniu oraz Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu.
Punkt prowadzony przez organizację pozarządową: Fundację Młodzi Ludziom z siedzibą w Łodzi posiada:
1. cztery lokalizacje do udzielania nieodpłatnej pomocy prawnej:
Bezpośrednio porad udzielają: radca prawny Aleksy Gierus w Czastarach i Galewicach, adwokat Magdalena Martowłos - Bieniak w Bolesławcu, aplikant radcowski Małgorzata Głowacka w Łubnicach.
2. jedną lokalizację do udzielania nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego:
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie świadczone jest przez doradcę obywatelskiego – Aleksandrę Sarnecką.
Nieodpłatna mediacja w razie konieczności udzielana jest w punkcie prowadzonym przez Powiat, zlokalizowanym w Wieruszowie przy ul. Rynek 1-7 oraz w Lututowie przy ul. Klonowskiej 8.
Uprawnienia do prowadzenia mediacji posiadają:
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują każdej osobie uprawnionej, która nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej.
Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczącej nieodpłatne poradnictwo obywatelskie.
Nieodpłatna pomoc prawna od dnia 16 maja 2020 r. obejmuje także sprawy związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą – niezatrudniające innych osób w ciągu ostatniego roku.
Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy są zobowiązane do złożenia pisemnego oświadczenia, że nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz dodatkowo do złożenia oświadczenia o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku.
Nieodpłatna pomoc prawna skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest pomocą de minimis, w związku z czym podlega regulacjom przewidzianym w ustawie z dnia 30 kwietnia 2004 r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej (Tj. Dz. U. z 2023 r. poz. 702). Przed udzieleniem porady prawnej, podmiot ubiegający się o pomoc powinien wypełnić i dostarczyć „Oświadczenie dotyczące pomocy de minimis” załączone poniżej.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się według kolejności zgłoszeń, po umówieniu terminu wizyty. Wizytę w Punktach porad prawnych można umówić telefonicznie lub elektronicznie. Zgłoszeń telefonicznie dokonuje się pod numerem: 62 78 13 370 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30, mailowo pod adresem: sekretariat@powiat-wieruszowski.pl.
Umówić się na wizytę można również przez stronę Ministerstwa Sprawiedliwości: https://zapisy-np.ms.gov.pl// (należy wybrać województwo łódzkie, powiat wieruszowski i punkt, w którym chcemy skorzystać z nieodpłatnej porady prawnej).
Osoby bez rezerwacji będą obsługiwane w kolejności zgłoszenia do punktu, pod warunkiem dostępności miejsc. W przypadku braku możliwości udzielenia pomocy prawnej w danym dniu, osobie zgłaszającej się zostanie zaproponowany pierwszy wolny termin.
Kobiecie, która jest w ciąży, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej i świadczenie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego odbywa się poza kolejnością.
Osobom, ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o języku migowym i innych środkach komunikowania się (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 20), może być udzielana nieodpłatna pomoc prawna lub świadczone nieodpłatne poradnictwo obywatelskie, z wyłączeniem nieodpłatnej mediacji, również przez zorganizowanie wizyty w miejscu zamieszkania tych osób lub w miejscu wyposażonym w urządzenie ułatwiające porozumiewanie się z osobami doświadczającymi trudności w komunikowaniu się lub w miejscu, w którym zapewnia się możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość (telefon lub Internet). W takich przypadkach zgłoszeń na dyżury można dokonywać telefonicznie pod numerem: 62 78 13 370 od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 do 15:30 lub mailowo pod adresem: sekretariat@powiat-wieruszowski.pl.
Nieodpłatna pomoc prawna i nieodpłatne poradnictwo obywatelskie przysługują osobie chcącej dokonać zgłoszenia naruszenia prawa w rozumieniu ustawy z dnia 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (Dz. U. poz. 928).
Nieodpłatna pomoc prawna polega na:
Nieodpłatna pomoc prawna NIE OBEJMUJE natomiast spraw związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, z wyjątkiem przygotowywania do jej rozpoczęcia.
Nieodpłatne poradnictwo obywatelskie obejmuje:
Nieodpłatna mediacja obejmuje:
Uprawnieni mogą uzyskać informacje w sprawach dotyczących: