Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych

   Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie ogłasza konkurs II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych „Piękna Niepodległa’’, organizowany w ramach przedsięwzięć w obszarze kultury, sportu, edukacji i turystyki dofinansowanych przez Powiat Wieruszowski.

  • Zapraszamy do udziału w ankiecie potrzeb szkoleniowych

   Wzorem poprzedniego roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaprasza do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie on-line , która pozwoli określić potrzeby szkoleniowe beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Szlak Rekreacyjny „Wokół Wieruszowa”

Szlak Rekreacyjny wokół Wieruszowa to znakowany na zielono szlak rowerowy mający kształt pętli prowadzącej przez najbliższe okolice Wieruszowa, w tym: Mieleszynem, Przywory, Czastary, Jaśki, Stary Ochędzyn i Pieczyska.

 W Starym Ochędzynie warto zwiedzić drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny. Świątynię tą wzniesiono w XV/XVI stulecia, a w 1922r. wydłużono od strony zachodniej. Budynek kościoła nakrywa dach gontowy z szerokim okapem nad prezbiterium, wspartym na filarach. We wnętrzu świątyni uwagę zwracają przede wszystkim: późnorenesansowy ołtarz główny z późnogotyckimi rzeźbami z początku XVI w., ołtarze boczne z XVII i XVIII stulecia., barokowy krucyfiks w prawym ołtarzu oraz rzeźby barokowe na belce tęczowej. Obok kościoła stoi murowana brama –dzwonnica wzniesiona w latach 1925-26 oraz –również murowana – plebania z 2 poł. XIX w., kryta dachem czterospadowym. Na skraju lasu przy szlaku rowerowym „Wokół Wieruszowa” wisi kapliczka z obrazkiem Matki Boskiej
i napisem: „Przechodniu! Pochyl czoło przez tym miejscem, które uświęcone krwią wylaną
o wolność Polski. W tym miejscu zginął dowódca oddziału powstańczego w 1863r. Browarski z Piwonic k. Kalisza. Za Wiarę i Wolności.”

Z kolei na cmentarzu parafialnym w Starym Ochędzynie znajduje się grobowiec żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939r.

Script logo StudioStrona.pl