Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • Informacja o zmianie czasu pracy Starostwa Powiatowego w Wieruszowie

   W okresie od 01.07.2017 do 31.08.2017 Starostwo Powiatowe w Wieruszowie
   będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7 00 do 15 00,             Wydział Komunikacji i Dróg 7.00 - 14.45

  • Dotacje dla Powiatu Wieruszowskiego na zakup książek

   Powiat Wieruszowski otrzymał w 2017 roku od Wojewody Łódzkiego dotację na zakup książek niebędących podręcznikami w ramach Rządowego programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” do biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie i do biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie.

Szlak Rekreacyjny „Wokół Wieruszowa”

Szlak Rekreacyjny wokół Wieruszowa to znakowany na zielono szlak rowerowy mający kształt pętli prowadzącej przez najbliższe okolice Wieruszowa, w tym: Mieleszynem, Przywory, Czastary, Jaśki, Stary Ochędzyn i Pieczyska.

 W Starym Ochędzynie warto zwiedzić drewniany kościół parafialny p.w. Św. Anny. Świątynię tą wzniesiono w XV/XVI stulecia, a w 1922r. wydłużono od strony zachodniej. Budynek kościoła nakrywa dach gontowy z szerokim okapem nad prezbiterium, wspartym na filarach. We wnętrzu świątyni uwagę zwracają przede wszystkim: późnorenesansowy ołtarz główny z późnogotyckimi rzeźbami z początku XVI w., ołtarze boczne z XVII i XVIII stulecia., barokowy krucyfiks w prawym ołtarzu oraz rzeźby barokowe na belce tęczowej. Obok kościoła stoi murowana brama –dzwonnica wzniesiona w latach 1925-26 oraz –również murowana – plebania z 2 poł. XIX w., kryta dachem czterospadowym. Na skraju lasu przy szlaku rowerowym „Wokół Wieruszowa” wisi kapliczka z obrazkiem Matki Boskiej
i napisem: „Przechodniu! Pochyl czoło przez tym miejscem, które uświęcone krwią wylaną
o wolność Polski. W tym miejscu zginął dowódca oddziału powstańczego w 1863r. Browarski z Piwonic k. Kalisza. Za Wiarę i Wolności.”

Z kolei na cmentarzu parafialnym w Starym Ochędzynie znajduje się grobowiec żołnierzy Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939r.

Script logo StudioStrona.pl