• Informacja Starostwa Powiatowego w Wieruszowie

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, że we wtorek  2 maja 2017 r. Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie nieczynne

• Udane Święto Orienteeringu Powiatu Wieruszowskiego

Miniona sobota zapisała się jako szczególny, sportowy dzień w Powiecie Wieruszowskim. Na terenie powiatu odbył się cykl wydarzeń związanych z orienteeringiem, w którym uczestniczyło kilkuset sportowców, zarówno lokalnych, jak i spoza terenu powiatu, często z odległych części kraju.

Rynek wieruszowski i jego otoczenie

Wieruszowski rynek stanowi relikt średniowiecznego układu urbanistycznego - i podobnie jak niegdyś - ścisłe centrum miasta. Północna pierzeja leży jednocześnie przy głównym szlaku komunikacyjnym wiodącym przez centrum Wieruszowa. Rynek objęty jest ochroną konserwatorską.

Płytę rynku, niegdyś miejsce cotygodniowych targów, zajmuje park miejski, w centrum którego stroi pomnik św. Floriana z 1990 roku. W parku wśród częściowo starego drzewostanu - rośnie lipa srebrnolistna - pomnik przyrody o obwodzie 253 cm pierśnicy.

Zniszczenia w czasie obu wojen światowych spowodowały, że dziś większość budynków przy rynku stanowi zabudowa współczesna. Wschodnią pierzeję zajmuje siedziba Starostwa Powiatowego oraz Urzędu Miejskiego, wzniesiona w miejscu kamienic spalonych we wrześniu 1939 roku. W pobliżu rynku, przy ul. Farnej (obecnie Jana Pawła II), w sąsiedztwie dzisiejszej poczty, stał niegdyś drewniany kościół parafialny pw. św. Bartłomieja zbudowany tu w 1696 r. (prawdopodobnie w miejscu wcześniejszej świątyni), a pełniący funkcję kościoła farnego. Kościół ten spłonął w 1806 r. Na pamiątkę jego istnienia wybudowano tu murowaną kapliczkę św. Bartłomieja i Mikołaja, którą zniszczyli hitlerowcy. Została odbudowana w 2006 roku.

Z kolei we wschodniej części miasta, przy ul. 19 stycznia, wznosił się szpital miejski, a przy nim kościół parafialny pw. św. Jana Ewangelisty z 1617 r., który spłonął w 1770 r. W pobliżu rynku nad brzegiem Prosny wznosi się zespół klasztoru  oo. Paulinów, będący najcenniejszym zabytkiem miasta.