Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • Informacja o zmianie czasu pracy Starostwa Powiatowego w Wieruszowie

   W okresie od 01.07.2017 do 31.08.2017 Starostwo Powiatowe w Wieruszowie
   będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7 00 do 15 00,             Wydział Komunikacji i Dróg 7.00 - 14.45

  • Dotacje dla Powiatu Wieruszowskiego na zakup książek

   Powiat Wieruszowski otrzymał w 2017 roku od Wojewody Łódzkiego dotację na zakup książek niebędących podręcznikami w ramach Rządowego programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” do biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie i do biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie.

Rezerwat leśny "Ryś"

             Rezerwat leśny „Ryś” leży w pobliżu wsi Siedliska i Ryś. Powstał w 1977 roku. Jego powierzchnia wynosi 53,93 ha. Ochronie podlega tu stary las bukowy, rosnący na północno-wschodniej granicy zasięgu w Polsce. Tutejsze buki osiągają wiek do 150 lat, wysokość do 28 metrów i grubość do 40  cm.

            Rosną tu również niemal wszystkie rodzime gatunki drzew: dąb, olcha, jesion i świerk oraz blisko 200 gatunków roślin zielnych. W najniżej położonych częściach rezerwatu, na czarnych ziemiach wytworzonych z piasków gliniastych rośnie las wilgotny, głównie świerkowo – olszowy, a w wyższych partiach, na glebach brunatnych bory: świeży, świeży mieszany i mieszany.

            W rezerwacie „Ryś” występuje co najmniej kilka gatunków roślin chronionych takich jak: bluszcz pospolity, kruszczyk siny, kruszyna pospolita, przylaszczka pospolita, przytulia wonna i wawrzynek wilczełyko. Rezerwat, jak również otaczające go kompleksy leśne są doskonałym siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Gniazduje tu m.in. bocian czarny – ptak wyjątkowo rzadki w Polsce, zaliczany do gatunków ginących w całej Europie. Stwierdzono także występowanie takich gatunków jak: jastrząb, krogulec, uszatka (sowa uszata), myszołów, pełzarz ogrodowy, siniak, grzywacz, słowik szary, wilga i puszczyk. Licznie występuje tu żaba trawna oraz ryjówka aksamitna, wiewiórka pospolita i łasica.

Script logo StudioStrona.pl