Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych

   Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie ogłasza konkurs II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych „Piękna Niepodległa’’, organizowany w ramach przedsięwzięć w obszarze kultury, sportu, edukacji i turystyki dofinansowanych przez Powiat Wieruszowski.

  • Zapraszamy do udziału w ankiecie potrzeb szkoleniowych

   Wzorem poprzedniego roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaprasza do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie on-line , która pozwoli określić potrzeby szkoleniowe beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Rezerwat leśny "Ryś"

             Rezerwat leśny „Ryś” leży w pobliżu wsi Siedliska i Ryś. Powstał w 1977 roku. Jego powierzchnia wynosi 53,93 ha. Ochronie podlega tu stary las bukowy, rosnący na północno-wschodniej granicy zasięgu w Polsce. Tutejsze buki osiągają wiek do 150 lat, wysokość do 28 metrów i grubość do 40  cm.

            Rosną tu również niemal wszystkie rodzime gatunki drzew: dąb, olcha, jesion i świerk oraz blisko 200 gatunków roślin zielnych. W najniżej położonych częściach rezerwatu, na czarnych ziemiach wytworzonych z piasków gliniastych rośnie las wilgotny, głównie świerkowo – olszowy, a w wyższych partiach, na glebach brunatnych bory: świeży, świeży mieszany i mieszany.

            W rezerwacie „Ryś” występuje co najmniej kilka gatunków roślin chronionych takich jak: bluszcz pospolity, kruszczyk siny, kruszyna pospolita, przylaszczka pospolita, przytulia wonna i wawrzynek wilczełyko. Rezerwat, jak również otaczające go kompleksy leśne są doskonałym siedliskiem wielu gatunków zwierząt. Gniazduje tu m.in. bocian czarny – ptak wyjątkowo rzadki w Polsce, zaliczany do gatunków ginących w całej Europie. Stwierdzono także występowanie takich gatunków jak: jastrząb, krogulec, uszatka (sowa uszata), myszołów, pełzarz ogrodowy, siniak, grzywacz, słowik szary, wilga i puszczyk. Licznie występuje tu żaba trawna oraz ryjówka aksamitna, wiewiórka pospolita i łasica.

Script logo StudioStrona.pl