Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • Informacja o zmianie czasu pracy Starostwa Powiatowego w Wieruszowie

   W okresie od 01.07.2017 do 31.08.2017 Starostwo Powiatowe w Wieruszowie
   będzie czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 7 00 do 15 00,             Wydział Komunikacji i Dróg 7.00 - 14.45

  • Dotacje dla Powiatu Wieruszowskiego na zakup książek

   Powiat Wieruszowski otrzymał w 2017 roku od Wojewody Łódzkiego dotację na zakup książek niebędących podręcznikami w ramach Rządowego programu wieloletniego „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” do biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie i do biblioteki szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Wieruszowie.

Lututowskie judaica

            Jeszcze w XVIII stuleciu w Lututowie mieszkały jedynie pojedyncze rodziny żydowskie. Tutejsza gmina żydowska powstała około połowy XIX wieku. W roku 1856 mieszkało tu 135 Żydów, a w 1921 r. odnotowano już 1466 mieszkańców wyznania mojżeszowego.

            Na początku 1940 roku hitlerowcy utworzyli getto. Uwięzili w nim około 1200 osób z Lututowa oraz m.in. z gromady Łagiewniki, ówczesnej gminy Wydrzyn i z terenu dawnej gminy Kobyla Góra.  W sierpniu 1942 roku część Żydów wywieźli do getta łódzkiego, pozostałych do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

            Dziś pamiątkami po lututowskich Żydach są: dawna synagoga (ul. Roweckiego 4) wzniesiona z cegły w połowie XIX wieku, pierwotnie nieotynkowana, po 1945 roku przebudowana na kino oraz kirkut – cmentarz żydowski o powierzchni 1,5 ha założony w połowie XIX wieku, dzis zniszczony i pozbawiony nagrobków.

Script logo StudioStrona.pl