Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • Możliwe dotacje z zakresu termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii

   Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi za pośrednictwem Programu priorytetowego dla osób fizycznych - dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów bankowych przeznaczonych na realizację zadań dotyczących termomodernizacji budynków mieszkalnych, modernizacji źródeł ciepła oraz wykorzystania odnawialnych źródeł energii w latach 2018- 2019, udziela 40%, 50% oraz 60% dotacji w formie częściowej spłaty kapitału kredytu na określone zadania.

   Zapraszamy na spotkanie z przedstawicielami Funduszu w dniu 22 marca 2018r. w Starostwie Powiatowym w Wieruszowie, sala 27, godzina 10:00.

    

  • Życzenia Powiatu Wieruszowskiego dla redakcji Radia SUD

   W minioną sobotę starosta wieruszowski Andrzej Szymanek gościł w obchodach 25-lecia istnienia Radia SUD. Podczas uroczystości w imieniu Samorządu Powiatu Wieruszowskiego pogratulował Zespołowi Redakcyjnemu znaczącego jubileuszu, życząc dalszych sukcesów, nieustannego rozwoju i rzeszy wiernych słuchaczy.

Lututowskie judaica

            Jeszcze w XVIII stuleciu w Lututowie mieszkały jedynie pojedyncze rodziny żydowskie. Tutejsza gmina żydowska powstała około połowy XIX wieku. W roku 1856 mieszkało tu 135 Żydów, a w 1921 r. odnotowano już 1466 mieszkańców wyznania mojżeszowego.

            Na początku 1940 roku hitlerowcy utworzyli getto. Uwięzili w nim około 1200 osób z Lututowa oraz m.in. z gromady Łagiewniki, ówczesnej gminy Wydrzyn i z terenu dawnej gminy Kobyla Góra.  W sierpniu 1942 roku część Żydów wywieźli do getta łódzkiego, pozostałych do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem.

            Dziś pamiątkami po lututowskich Żydach są: dawna synagoga (ul. Roweckiego 4) wzniesiona z cegły w połowie XIX wieku, pierwotnie nieotynkowana, po 1945 roku przebudowana na kino oraz kirkut – cmentarz żydowski o powierzchni 1,5 ha założony w połowie XIX wieku, dzis zniszczony i pozbawiony nagrobków.

Script logo StudioStrona.pl