• Informacja Starostwa Powiatowego w Wieruszowie

Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, że we wtorek  2 maja 2017 r. Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie nieczynne

• Pożegnanie abiturientów w szkołach powiatu wieruszowskiego

28 kwietnia br. odbyły się uroczystości związane z pożegnaniem tegorocznych maturzystów Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Wieruszowie, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Stanisława Staszica w Wieruszowie oraz Zespołu Szkół Rolniczych im. Wincentego Baranowskiego w Lututowie.

Kościół św. Piotra i Pawła w Lututowie

Murowany kościół parafialny pw. św. Piotra i Pawła w Lututowie wzniesiono w latach 1910 – 17 w stylu neoromańsko-mauretańskim. Projektantem kościoła był J. Wojciechowski.

Tę trójnawową świątynię z dwiema wieżami wzniesiono staraniem proboszcza Kazimierza Ucieklaka, honorowego kanonika kaliskiego. Świątynię konsekrował w 1927 r. biskup częstochowski Teodor Kabina.

We wnętrzu zachował się renesansowy obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem w srebrnej koszulce, malowany na płótnie z końca XVIII w. W kościele warto również zwrócić uwagę na ołtarz boczny z końca XVIII w. utrzymany w konwencji baroku, wykonany z polichromowanego drewna zdobionego snycerką, barokowy ołtarz „Ukrzyżowania” z 2. poł. XVIII w. neobarokową kamienną chrzcielnicę z czarnego kamienia z misą i pokrywą miedzianą, neogotycką drewnianą ambonę (ok. 1920 r.) zdobioną snycerką, również neogotycki prospekt organowy (ok. 1930 r.) z drewna polichromowanego oraz dawny krzyż procesyjny (obecnie ołtarzowy), metalowy z 1877 r.

W przyziemiu prawej wieży znajduje się tablica epitafijna Biernackich z wmurowaną kulą armatnią z 1812 roku. Tablica ta upamiętnia m.in. generała Józefa Biernackiego, uczestnika wojen napoleońskich.