Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych

   Gminna Biblioteka Publiczna w Lututowie ogłasza konkurs II Powiatowy Przegląd Pieśni Patriotycznych „Piękna Niepodległa’’, organizowany w ramach przedsięwzięć w obszarze kultury, sportu, edukacji i turystyki dofinansowanych przez Powiat Wieruszowski.

  • Zapraszamy do udziału w ankiecie potrzeb szkoleniowych

   Wzorem poprzedniego roku Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego zaprasza do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie on-line , która pozwoli określić potrzeby szkoleniowe beneficjentów i potencjalnych beneficjentów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego.

Kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Czastarach

Murowany, trójnawowy kościół pw. Najświętszej Marii Panny w Czastarach został wzniesiony w 1847 r. Inicjatorem budowy i fundatorem klasycystycznej świątyni w typie bazyliki był hrabia Leopold Trepka – dziedzic Czastar i pobliskich Parcic. W okresie okupacji hitlerowskiej Niemcy zamienili kościół na magazyn zboża i areszt.

            Obok stoi murowana organistówka z 1.poł. XX wieku, która podczas okupacji hitlerowskiej była siedzibą posterunku żandarmerii i miejscem kaźni. Łańcuchy i kajdany przetrwały i są do dziś eksponowane w gablocie we wnętrzu kościoła.

Script logo StudioStrona.pl