• „Sprzątanie Świata – Polska 2015”

Już po raz 22 w dniach 18 – 20 września 2015 roku zorganizowana zostanie, mająca bogate tradycje i dobrze już znana w naszym kraju, akcja „Sprzątanie Świata – Polska 2015”. Hasło tegorocznej kampanii brzmi: „Wyprawa – poprawa”

• Piąta edycja akcji ,,Tu jest bezpiecznie! Powiat Wieruszowski’’

10 września br. rozpoczęła się piąta edycja akcji edukacyjnej realizowanej przez Starostwo Powiatowe przy współudziale Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie.

Wzorem ubiegłych lat akcja ma na celu edukację dzieci klas I szkół podstawowych w zakresie bezpiecznego poruszania się po drodze oraz promowanie noszenia elementów odblaskowych. W szkołach odbędą się spotkania prowadzone przez przedstawiciela Komendy Powiatowej Policji w Wieruszowie. Policjanci podczas spotkań z dziećmi przekazują zasady dotyczące bezpiecznego poruszania się po drodze. Pierwszoklasiści zostaną zaopatrzeni w opaski i naklejki odblaskowe, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Wieruszowie.

• Mixer Regionalny – Łódzkie 2015

W dniach 5-6 września br. w Łodzi na ulicy Piotrkowskiej odbyła się 12 edycja imprezy ,,Mixer Regionalny Łódzkie 2015’’. Na reprezentacyjnym deptaku miasta, powiaty i gminy oraz instytucje działające na obszarze województwa łódzkiego z zakresu kultury, nauki, gospodarki, turystyki i ochrony przyrody eksponowały swoje stoiska wystawiennicze. Łącznie zaprezentowało się ponad 90 wystawców. Na odwiedzających czekały materiały promocyjne krajoznawcze i turystyczne, degustacje potraw regionalnych, konkursy oraz animacje.

• WFOŚiGW W ŁODZI OGŁASZA KONKURS „EKOLOGICZNY MAGISTER I DOKTOR”

Celem Konkursu jest wyłonienie najlepszych, pod względem naukowym i praktycznym, prac magisterskich i rozpraw doktorskich z dziedziny ochrony środowiska oraz nagrodzenie ich autorów.Konkurs ogłoszony został w dwóch kategoriach:
    Ekologiczny magister,Ekologiczny doktor
    Do Konkursu mogą przystąpić: Absolwenci uczelni wyższych z terenu województwa łódzkiego, którzy obronili pracę magisterską w roku akademickim 2014/2015 w szkołach wyższych mających siedzibę na terenie województwa łódzkiego

• Regionalna Impreza Integracyjna ,,Spotkanie Przyjaciół’’

W dniu 5. września br. włodarze powiatu wieruszowskiego wzięli udział w XVI edycji Regionalnej Imprezy Integracyjnej ,,Spotkanie Przyjaciół’’ organizowanej przez Stowarzyszenie Integracyjne „Klub Otwartych Serc”, Zakład Aktywności Zawodowej, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Oddział Miejski w Wieruszowie oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Wieruszowie. Impreza miała na celu integrację osób niepełnosprawnych ze środowiskiem oraz zwiększenie świadomości i wrażliwości społecznej nt. problemów osób niepełnosprawnych, poprzez prezentację ich umiejętności sportowo- rekreacyjnych, manualnych oraz intelektualnych.

• Narodowe Czytanie 2015

5 września br. odbyła się ogólnopolska akcja ,,Narodowe Czytanie’’, podczas której na terenie całej Polski czytano powieść Bolesława Prusa „Lalka”. W sobotnie popołudnie również mieszkańcy powiatu wieruszowskiego wzięli udział w tej akcji i wcielili się w role bohaterów powieści. Fragmenty ,,Lalki’’ czytali m. in. Starosta Andrzej Szymanek, Wicestarosta Mirosław Urbaś oraz Dyrektor Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wieruszowie Katarzyna Idzikowska.

Zdjęcia: Ryszard Zych

• 76 rocznica wybuchu II Wojny Światowej - Krajanka 2015 (relacja video)

1 września br. obchodziliśmy 76. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej. Powiatowe uroczystości patriotyczne odbyły się tradycyjnie przed obeliskiem na polach Krajańskich. Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą celebrowaną przez księdza Kanonika Henryka Sikorę oraz księdza Jacka Kalferszta. Cześć oficjalną obchodów 76. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej uświetnił występ uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Wieruszowie: Oliwii Opackiej, Mateusza Krowickiego, Przemysława Szafrańskiego oraz Agnieszki Mielcarek

• Z EKOLOGIĄ NA TY – III edycja

Jak ważna jest ochrona środowiska w którym żyjemy nie ma potrzeby nikogo przekonywać. Dlatego Powiat Wieruszowski corocznie, w ramach swoich możliwości finansowych realizuje zadania z zakresu edukacji ekologicznej. Naszym zdaniem najlepszym i najefektywniejszym sposobem na ochronę środowiska jest edukowanie mieszkańców, w szczególności dzieci i młodzieży.

Powiat Wieruszowski otrzymał dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi na zadanie pn. Program edukacji ekologicznej dla Powiatu Wieruszowskiego „Z EKOLOGIĄ NA TY” – III edycja.