Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa

„Rowerem przez Powiat”

Szlak „Rowerem przez powiat” to znakowany na czerwono, najdłuższy ze szlaków rowerowych w powiecie wieruszowskim i jednocześnie – jedna z najatrakcyjniejszych tras rowerowych w województwie łódzkim, wiodąca przez cenne przyrodniczo obszary Kotliny Grabowskiej i Wysoczyzny Wieruszowskiej. Szlak ten ma łączna długość ok. 142 km. Jego trasa wiedzie m.in. przez Węglewice, Lututów, Sokolniki, Walichnowy, Czastary, Bolesławiec, Łubnice i Dzietrzkowice., miejscowości w których znajdują się najcenniejsze zabytki Powiatu Wieruszowskiego. Tuż za Dzietrzkowicami szlak przekracza granice powiatu wieruszowskiego i wieluńskiego doprowadzając do węzła szlaków w Toplinie, skąd można kontynuować wędrówkę znakowanymi szlakami rowerowymi powiatu wieluńskiego.
Na trasie szlaku „Rowerem przez powiat” warto zwiedzić m.in. barokowy kościół pw. Św. Ducha i klasztor pauliński w Wieruszowie, w którym w 1673r. zmarł ks. Augustyn Kordecki, bohaterski przeor Jasnej Góry, który bronił jej przed Szwedami, podczas potopu szwedzkiego. W miasteczku zachowały się także relikty zamku i fosy z XIV w., a na Podzamczu – pozostałości grodziska pierścieniowatego o powierzchni ok. 48 ha i średnicy 600-700 m, od południa osłoniętego wałem o wysokości 4 m i długości 440 m. Jest to najprawdopodobniej prastare Arsonium, które wymienione jest łącznie z Calisią na rzymskim bursztynowym szlaku.
W Cieszęcinie znajduje się diecezjalne sanktuarium św. Wojciecha. Relikwie świętego przechowywane są w drewnianym Kościele z 1789r. Tuz obok rośnie lipa o obwodzie ok. 8 metrów. W Galewicach przyciąga uwagę klasycystyczny dwór z XIX w., położony w parku. Interesujące drewniane kościoły zachowały się w Węglewicach (pw. Świętej Trójcy z 1810r.) i w Ostrówku (pw. Św. Wawrzyńca z 1727r.).
Z kolei w Lututowie warto obejrzeć zespół pałacowo-parkowy Taczanowskich, na który składa się: pałac z 4-kolumnowym portykiem jońskim, park z zabytkowym drzewostanem oraz spichlerz z 1800r. W pałacu mieści się Zespól Szkół Rolniczych
z niewielkim skansenem maszyn rolniczych. W Lututowskim kościele pw. Św. Piotra i Pawła znajdują się renesansowy obraz Matki Boskiej oraz tablica epitafijna z wmurowana kulą armatnią z 1812r.
Sokolniki to dawne miasto założone w 1726r. przez Józefa Sułkowskiego za zgodą króla Augusta II Mocnego. Pamiątka po tych czasach jest unikatowy w skali kraju zespół pałacowo-parkowy, w skład którego wchodzą: pałac w stylu saskiego rokoka oraz park geometryczny o powierzchni 4 ha. Dziś w Pałacu znajduje się trzygwiazdkowy hotel „Pałac Sokolniki”.

Script logo StudioStrona.pl