Czcionka: A A+ A++
Kontrast: wersja domyslna wersja kontrastowa
 • Z mapą i kompasem

 • Zapraszamy na strony gmin powiatu

  Gmina Bolesławiec Gmina Czastary Gmina Galewice Gmina Lututów Gmnina Lubnice Gmina Sokolniki Gmina Wieruszów

   

 • Z ostatniej chwili...
  • Informacja Starostwa Powiatowego w Wieruszowie

   Szanowni Mieszkańcy, uprzejmie informujemy, że we wtorek  2 maja 2017 r. Starostwo Powiatowe w Wieruszowie będzie nieczynne

  • Udane Święto Orienteeringu Powiatu Wieruszowskiego

   Miniona sobota zapisała się jako szczególny, sportowy dzień w Powiecie Wieruszowskim. Na terenie powiatu odbył się cykl wydarzeń związanych z orienteeringiem, w którym uczestniczyło kilkuset sportowców, zarówno lokalnych, jak i spoza terenu powiatu, często z odległych części kraju.

„Do Czastar”

Szlak „Do Czastar” to szlak łączący dwie wsie Gminy Czastary, wieś Czastary i wieś Szklarki o łącznej długości 3,20km.

Będąc w Czastarach warto zobaczyć kościół parafialny p.w. Najświętszej Marii Panny wybudowany w 1847r., w stylu klasycystycznym, w typie bazyliki. Inicjatorem i fundatorem budowy świątyni był hrabia Leopold Trepka –dziedzic po – bliskich Parcic. W okresie okupacji hitlerowskiej Niemcy zamienili kościół na magazyn zboża i areszt. Obok świątyni stoi murowana organistówka z 12 poł. XX w., która podczas okupacji hitlerowskiej była siedziba posterunku żandarmerii i miejscem kaźni. Łańcuchy i kajdany przetrwały do dziś i są eksponowane w gablocie wiszącej we wnętrzu świątyni.

W Czastarach rośnie pamiątkowy „Dąb Wolności”, posadzony w 1928r., w dziesiąta rocznice odzyskania niepodległości. Podczas pobytu w Czastarach warto również zwiedzić miejscowe Muzeum Przyrodnicze – izbę muzealna powstała z inicjatywy Zdzisława Łytkowskiego.

Script logo StudioStrona.pl